Contrast      Aa Resize EN | FI | ES | IT | HR | BG | SK

ENDURANCE
Entrepreneurial Capacity-building for Sport

Tréning

Založenie podnikania
Demo video    |   Formulár spätnej väzby    |       Prehrať audio    |   Stiahni obsah:           Hra:


Kľúčové slová

Myslenie športovca, podnikateľské charakteristiky, podnikateľský nápad, zdroje nápadov, problém, riešenie, testovanie a validovanie,




Ciele

Cieľom tohto vzdelávacieho materiálu je oboznámiť jeho čitateľa s kľúčovými krokmi pri zakladaní podniku v oblasti športu. Po prečítaní tohto vzdelávacieho materiálu by mal čitateľ chápať prepojenie medzi športom a podnikaním, a uvedomiť si, ktoré z vlastností rozvíjaných a kultivovaných prostredníctvom športu sú užitočné aj v podnikaní. Ďalej pochopiť podstatu podnikateľských nápadov, ako aj ich potenciálne zdroje a spôsoby, ako zlepšiť ich generovanie. Čitateľ sa dozvie aj o význame a možných spôsoboch testovania podnikateľských nápadov. Nakoniec sa tiež naučí ako navrhnúť svoj budúci podnikateľský projekt a celkovú logiku jeho fungovania, t. j. vytvárať, poskytovať a zachytávať hodnotu pre svojich zákazníkov, s využitím koncepcie podnikateľského modelu.

Uvedenie do situácie

Uvedenie do situácieKlikni a prečítaj  

Každé podnikanie začína interakciou dvoch hlavných zložiek - jednotlivca a (podnikateľského) nápadu. V tomto vzdelávacom bloku sa budeme zaoberať oboma. Ak ste športovec, máte výbornú východiskovú pozíciu stať sa podnikateľom. Zlepšením svojej schopnosti vnímať nápady a príležitosti môžete tento potenciál ďalej využiť.

Od športovca k podnikateľoviKlikni a prečítaj  

Šport a podnikanie rozvíjajú a kultivujú podobné individuálne vlastnosti. Preto sú športovci náchylnejší k podnikaniu, vykazujú vyššiu podnikateľskú orientáciu a sú zvyčajne vybavení vlastnosťami, ktoré sa dajú zužitkovať aj v oblasti podnikania. Okrem toho, športová kariéra pozitívne ovplyvňuje aj ďalšie aspekty súvisiace s jednotlivcom dôležité pre podnikanie, ako sú osobné zdroje, medziľudské vzťahy a siete kontaktov, ako aj sociálne, emocionálne a vodcovské schopnosti.

Vďaka systematickému tréningu a zapojeniu sa do športového súperenia si športovci osvojujú mnohé vlastnosti, ktoré sú užitočné a typické pre podnikanie. Patrí k nim nadpriemerná disciplína, vytrvalosť, vnútorná lokalizácia kontroly, proaktivita, situačná kontrola, potreba úspechu alebo odolnosť voči stresu. Tiež si posilňujú osobnú odolnosť - schopnosť zotaviť sa alebo sa prispôsobiť neúspechu, ťažkostiam alebo zmenám. Ak si teda prostredníctvom angažovanosti v športe vypestovali tieto vlastnosti, majú väčšiu šancu uspieť v mnohých iných oblastiach vrátane podnikania.

Uvedomenie si spoločných znakov medzi športom a podnikaním môže zohrávať dôležitú úlohu, keď stojíte na prahu svojej (ďalšej) profesionálnej kariéry. Ak ste športovec a vaše profesionálne športové pôsobenie je na konci, hľadanie podnikateľských príležitostí môže viesť k úspešnému životnému štýlu po jeho skončení. Ak ste športový profesionál, podnikanie ponúka atraktívnu možnosť, ako zosúladiť vašu športovú vášeň a profesionálne zručnosti so zarábaním si na živobytie. A napokon, ak ste amatérsky športovec alebo športovkyňa, s najväčšou pravdepodobnosťou ste získali cenné vlastnosti, ktoré by vás sprevádzali pri rozvíjaní vlastného podnikateľského projektu. Takže v každom prípade, ak ste vášnivý športovec, podnikanie sa môže stať vašou novou vášňou.

Nápady a príležitostiKlikni a prečítaj  

Podnikanie je proces, v ktorom sa identifikuje, hodnotí a využíva príležitosť. Schopnosť identifikovať alebo vytvoriť a využiť príležitosti je podstatnou súčasťou podnikateľského správania.

Začína to podnikateľským nápadom - prvotnou myšlienkou, ako vytvoriť niečo nové, zlepšiť existujúce alebo lepšie vyriešiť problém či potrebu spôsobom, ktorý bude vytvárať hodnotu pre používateľov, čo môže viesť k založeniu podnikania. Zdroje potenciálnych podnikateľských nápadov sú všade okolo vás a väčšina z nich vlastne neodmysliteľne závisí od vašich osobných a profesionálnych skúseností a situácií, s ktorými sa stretávate, od vašich sociálnych sietí, miest, ktoré ste navštívili, a vecí, ktoré ste videli, od vašich záľub, vzdelania alebo odborných znalostí. Preto aj vaše športové skúsenosti slúžia ako cenný zdroj podnikateľských nápadov

 

Každý podnikateľský nápad sa skladá z týchto kľúčových zložiek:

  • Problém (vášho zákazníckeho segmentu) - najvýznamnejšie problémy, ktorým vaši zákazníci čelia v súvislosti s vašim podnikateľským nápadom
  • Riešenie - riešenie, ktoré poskytujete svojím produktom alebo službou
  • Benefity - hodnota a výhody, ktoré vaše riešenie prináša zákazníkom

Dobrou správou je, že schopnosť generovať podnikateľské nápady sa dá trénovať. Tu je niekoľko tipov:

  • Nikdy sa neprestaňte učiť
  • Buďte zvedaví a empatickí
  • Sledujte, čo sa deje okolo vás
  • Udržujte a rozvíjajte svoju sieť kontaktov
  • Precvičujte si nové spôsoby myslenia
  • Používajte špeciálne techniky generovania nápadov

 

 

Validácia podnikateľského nápadu

Validácia podnikateľského nápaduKlikni a prečítaj  

Mnohí podnikatelia a inovátori realizujú svoje nápady predčasne, hoci dávajú zmysel a na papieri vyzerajú skvele. Neskôr zistia, že v skutočnosti možno až také skvelé nie sú. Preto je dôležité overiť si svoj podnikateľský nápad skôr, ako do jeho realizácie investujete príliš veľa času a prostriedkov.

Spôsoby testovania a validácieKlikni a prečítaj  

Validácia je proces znižovania neistoty pri realizácii nápadov, ktoré teoreticky vyzerajú skvele, ale v skutočnosti nemusia fungovať.

Bland, D. J., Osterwalder, A., Smith, A., & Papadakos, T. (2020). Testing business ideas.

 

V prvej fáze, ako je vidieť na obrázku vyššie, musíte zistiť, či je vaše smerovanie správne, otestovať základné predpoklady, získať poznatky a potvrdiť dôkazmi, že váš podnikateľský nápad s veľkou pravdepodobnosťou bude fungovať.

 

 

Ries, E. (2011). The lean startup: How today's entrepreneurs use continuous innovation to create radically successful businesses. Crown Business.

Zostaviť - merať - učiť sa je cyklus učenia sa a spätnej väzby na zistenie účinnosti produktu, služby alebo nápadu, a to čo najrýchlejšie a najlacnejšie. V prvej fáze "NÁPADY" sa zaoberáte generovaním nápadov a plánovaním. Prichádzate s nápadmi a plánujete, aký experiment alebo test vykonáte. Vo fáze "ZOSTAVIŤ" musíte svoj nápad premeniť na niečo hmatateľné, čo znamená, že vytvoríte MVP (Minimum Viable Product - minimálny životaschopný produkt) – produkt, ktorý má len tie základné, avšak dostatočné funkcie na to, aby si ho mohli používatelia začať používať a získal si ich pozornosť. Teraz máte svoj produkt (="KÓDOVANIE") a musíte sa uistiť, či sú kritické funkcie dostatočne dokončené. Potom naplánujete ako "MERAŤ" úspech. V ďalšej fáze musíte analyzovať "DÁTA", či už kvalitatívne alebo kvantitatívne. Posledná fáza je kritická, musíte získať poznatky, na základe nich sa "UČÍTE" a buď úplne zmeníte smerovanie, alebo ho zachováte a prejdete do ďalšej fázy.

Myslenie, ktoré si musíte osvojiť:

  • Podnikateľské
  • Zamerané na zákazníkov
  • Iteratívny prístup
  • Spochybňovať predpoklady
  • Experimentálne
  • Založené na dátach a informáciách

 

Testovanie podnikateľských nápadov v praxiKlikni a prečítaj  

V prvom rade je potrebné nadviazať na tieto vyhlásenia:

  • Domnievam sa, že existuje problém!
  • Domnievam sa, že niekto má tento problém!
  • Domnievam sa, že TOTO tento problém vyrieši!
  • Domnievam sa, že sa mi to takto podarí!

Potom vytvorte proces validácie:

  • Predpoklady a hypotézy
  • Testovanie - rozhodnite sa pre metódy, nástroje a MVP
  • Údaje - ako ich budete zbierať
  • Kritériá - aké sú kritériá úspechu

Čo môžete validovať?

Súlad zákazník/problém - majú zákazníci skutočne problém, o ktorom si myslíte, že ho majú?; kto sú títo zákazníci?; je to problém, ktorý stojí za to riešiť?; boli by ochotní za jeho riešenie zaplatiť?

Súlad problém/riešenie - adresuje vaše riešenie skutočne problém vašich zákazníkov?; funguje vaše riešenie pre vašich zákazníkov?; identifikovali ste riešenia s vyššou šancou na prijatie zákazníkmi?

Súlad produkt/trh - kúpili by si zákazníci váš produkt za danú cenu?; využívajú ho?; je ich počet dostatočne veľký na udržanie rastu a ziskovosti produktov a spoločnosti?

Navrhnite a nastavte svoj projekt

Navrhnite a nastavte svoj projektKlikni a prečítaj  

Pri navrhovaní a rozvoji svojho (športového) podnikateľského projektu by ste mali dobre poznať jeho celkovú koncepciu a jeho kľúčové komponenty. Na definovanie toho, ako má váš podnik vytvárať, poskytovať a zachytávať hodnotu, môžete použiť účinný koncept podnikateľských modelov. Zjednodušene povedané, podnikateľský model vysvetľuje, ako bude váš podnik fungovať. Koncepcia podnikateľských modelov, ako ju poznáme v súčasnosti (na základe práce Osterwalder & Pigneur, 2010), vás veľmi intuitívne naviguje všetkými dôležitými prvkami, ktoré zabezpečujú poskytovanie vašej služby alebo produktu. Vypracovaním návrhu podnikateľského modelu systematicky, ucelene a logicky definujete všetky kľúčové aspekty svojho budúceho podnikania. Pomôže vám zamyslieť sa nad vašimi nápadmi o budúcom (športovom) podniku a doladiť ich. Okrem toho, keďže sa stal spoločným jazykom pre odborníkov z praxe, je to aj užitočný prezentačný nástroj.

Biznis model canvasKlikni a prečítaj  

Biznis model canvas (BMC) je nástroj, ktorý sa používa na vytvorenie vizuálnej reprezentácie podnikateľského modelu. Je to stručná jednostránková šablóna s vopred definovaným a ľahko použiteľným formátom. Po tom, čo ho predstavil Alex Osterwalder sa stal "spoločným jazykom" používaným na definovanie podnikateľských modelov.

BMC vám pomôže stručne a efektívne načrtnúť a vysvetliť hlavné atribúty vášho podniku. Práca s BMC je veľmi intuitívna a rýchla, svoj podnikateľský model môžete navrhnúť približne za 20 minút. Po absolvovaní tejto aktivity, pri ktorej je proces učenia sa oveľa dôležitejší ako jej výsledok, budete schopný vidieť hlavnú logiku a pracovný postup svojho podnikania. Hoci je BMC jednoduchý a ľahko pochopiteľný, na jeho zvládnutie je potrebná určitá prax. Našťastie, keďže ide o skutočne bežný nástroj, existuje množstvo voľne dostupných príkladov v rôznych formátoch.

BMC sa skladá z deviatich stavebných blokov, ktoré pokrývajú hlavné oblasti podniku: zákazníkov, ponuku, infraštruktúru a finančnú životaschopnosť.

 

 

  1. Začnite definovaním skupín ľudí alebo organizácií, ktoré chcete osloviť a obslúžiť – zákaznícke segmenty. Podnikateľský model musí byť postavený na dôkladnom pochopení ich špecifických potrieb.
  2. Potom definujte svoju ponúkanú hodnotu - hodnotu, ktorú váš produkt alebo služba vytvára pre vašich zákazníkov (napr. riešením problému alebo uspokojením potreby).
  3. Ak chcete osloviť svojich zákazníkov, musíte zvážiť vhodné komunikačné, predajné a distribučné kanály.
  4. Musíte tiež zvážiť typy vzťahov, ktoré nadviažete so svojimi zákazníkmi.
  5. Zdroje príjmov definujú spôsoby, akými budete získavať príjmy od svojich zákazníkov. Tie by mali zodpovedať hodnote, za ktorú sú ochotní zaplatiť.
  6. Musíte pochopiť svoje kľúčové zdroje - najdôležitejšie aktíva potrebné na prevádzku vášho podniku.
  7. Rovnako musíte zdôrazniť kľúčové aktivity, ktoré musíte vykonať, aby váš podnikateľský model fungoval.
  8. Kľúčoví partneri sa vzťahujú na dodávateľov a partnerov potrebných na fungovanie podniku, napr. tým, že poskytujú prístup k dôležitým zdrojom a činnostiam, umožňujú úspory z rozsahu a optimalizáciu alebo znižujú riziko a neistotu.
  9. Nakoniec, po poznaní ostatných stavebných blokov, zhrniete najdôležitejšie náklady potrebné na prevádzku vášho podnikateľského modelu.


Použité zdroje

Reading:

  • Mccallum, E. at al. (2018): EntreComp into Action - Get inspired, make it happen: A user guide to the European Entrepreneurship Competence Framework. https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC109128
  • Osterwalder, A. (2010): Business Model Generation
  • Osterwalder, A. (2019): Testing Business Ideas
  • Ries, E. (2011): The Lean Startup
  • Savoia, A. (2020): The Right It : Why So Many Ideas Fail and How to Make Sure Yours Succeed

Videos:

Business model canvas examples:

Van der Pijl, P. (2010): FIFA WorldcupBusiness Model. https://www.slideshare.net/patrickpijl/fifa-worldcupbusiness-model




Súvisiaci tréningový materiál



Súvisiace pojmy

  • Podnikanie :
    Podnikanie je proces, v ktorom sa identifikuje, hodnotí a využíva príležitosť.
  • Podnikateľský nápad :
    Podnikateľský nápad je prvotný nápad, ako vytvoriť niečo nové, zlepšiť existujúce alebo lepšie vyriešiť problém či potrebu spôsobom, ktorý bude vytvárať hodnotu pre používateľov, čo môže viesť k založeniu podnikania.
  • Validácia :
    Validácia je proces znižovania neistoty pri realizácii nápadov, ktoré teoreticky vyzerajú skvele, ale v skutočnosti nemusia fungovať.
  • Minimálny životaschopný produkt:
    Minimálny životaschopný produkt je produkt so základnými ale dostatočnými funkciami na to, aby ho mohli používatelia začať používať a aby upútal ich pozornosť.
  • Podnikateľský model :
    Podnikateľský model je koncept, ktorý definuje, ako podnik vytvára, dodáva a zachytáva hodnotu, t. j. vysvetľuje hlavnú logiku fungovania podniku.
  • Pozri všetko


Partneri

portfolio img
portfolio img
portfolio img
portfolio img
portfolio img
portfolio img
portfolio img
portfolio img