Contrast      Aa Resize EN | FI | ES | IT | HR | BG | SK

ENDURANCE
Entrepreneurial Capacity-building for Sport

Tréning

Digitálne zručnosti
Demo video    |   Formulár spätnej väzby    |       Prehrať audio    |   Stiahni obsah:           Hra:


Kľúčové slová

Webový dizajn, online pozícia, firemný imidž, šport, podnikanie, online kurzy, efektívna komunikácia, chatové skupiny




Ciele

Hlavným cieľom tohto kurzu je zdôrazniť dôležitosť digitálnych zručností pre študentov športu, športovcov, žiakov odborného vzdelávania, učiteľov alebo trénerov pri zakladaní vlastného podnikania v športovom odvetví. Modul sa zameriava najmä na to, ako navrhnúť a spravovať webovú stránku a ako dosiahnuť dobré umiestnenie a viditeľnosť online. Osobitná pozornosť sa venovala potrebe posilniť digitálne zručnosti na vzdialených športových hodinách.

Digital skills applied to sport

Prečo sú digitálne zručnosti dôležité v oblasti športového podnikaniaKlikni a prečítaj  

Digitál navždy zmenil hru pre športový biznis. Športové kluby, tréneri na voľnej nohe, federácie už medzi sebou nesúťažia ako v minulých desaťročiach; noví konkurenti sú teraz väčšinou založení digitálne a využívajú sociálne médiá, streamovanie videa a hry.

Najmä digitál bol počas pandémie COVID-19 kotvou pre sektor podnikania v športe. Podnikatelia, zväzy či športové kluby sa museli prispôsobiť nečakanému nútenému zatváraniu športových centier, aby neprišli o prácu. Okrem toho počas globálneho lockdown-u a tiež v súčasnej postpandemickej spoločnosti stále viac a viac ľudí potrebuje športovať online, aby prelomili svoju rutinu, a podnikatelia sa chopili príležitosti formulovať nový spôsob poskytovania svojich kompetencií online alebo kombinovaným prístupom, ktorý bol po celosvetovom opätovnom otvorení najúspešnejší a najužitočnejší.

Avšak, okrem posledných zmien v spoločnosti v súvislosti s pandémiou, digitálne zručnosti sú nevyhnutné pre budúcich podnikateľov v oblasti športu, pretože zvládnutie základných digitálnych zručností otvára cestu pre rozvoj ich budúcej kariéry.

 

 

Športové koučovanie digitálne a na diaľku (pandémia Covid-19)Klikni a prečítaj  

Počas pandémie Covid-19 boli športové kluby a združenia nútené zatvoriť. Pandémia koronavírusu viedla k veľkej zmene v každodennom živote každého človeka, vrátane športových podnikov a športových podujatí. Športové kluby alebo inštruktori jógy na voľnej nohe, učitelia tanca, osobní tréneri, skupinoví fitness tréneri atď. dokázali využiť webovú technológiu na to, aby svojim klientom ponúkli tréningy, ktoré im umožnia pokračovať v športových aktivitách. Dlhý pobyt doma počas lockdown-u bez cvičenia mohol mať zlý vplyv na kondíciu športovcov, ale aj bežných ľudí. Preto športovci začali tréningy s jednoduchými cvičeniami, ktoré si ľudia mohli zacvičiť sami doma. Vskutku, tréneri každodenne na diaľku kontaktovali svojich zverencov a športovcov prostredníctvom aplikácií Zoom a WhatsApp (väčšinou), predvádzali domáce cvičenia a viedli hodiny, ktoré ľuďom pomáhali trénovať z domu.

Ak plánujete viesť kurzy online, o nastavení videa by sa dalo toho povedať veľa: svetlo, kvalita zvuku, obsah, ako tvoríte a ako a kedy ho zverejníte atď. Farby hrajú dôležitú úlohu aj preto, že pomáhajú sledovateľom zamerať svoju pozornosť na vás. Vezmime si príklad online hodiny jogy: vybrať si farebnú podložku (alebo ak máte svoju značku, tak podložku, ktorá sa k nej hodí) je lepšie ako použiť čiernu alebo tmavú podložku len preto, že na videách tak dobre nevynikne, pokiaľ nemáte farebné pozadie. Ďalším tipom je dostatočne upratať svoje pozadie od akéhokoľvek neporiadku alebo či podobných neusporiadaných vecí, pretože je to ako pozvať ľudí ku sebe domov. To neznamená, že máte mať za sebou obyčajnú bielu stenu. Dokonca aj to, že máte za sebou nejaké drobné osobné veci, je to spôsob, ako sa lepšie „prepojiť“.

Len to trochu zvyšuje osobné spojenie, takže ho udržujte čisté, ale aj osobné.

Skvelá záchranná sieť, ak učíte z domu, je organizovanie obsahu. Vhodným nástrojom môže byť tabuľa, na ktorú napíšete zoznam cvičení a program lekcie, a ktorá bude umiestnená na stole priamo pred vami. To predstavuje veľkú podporu počas online hodín. Ďalší dôležitý tip sa týka svetla. Vždy je dobré uprednostniť prirodzené svetlo dopadajúce priamo na vás a nie za vás, aby video nebolo tmavé alebo zatienené. Najdôležitejším problémom v online triedach je kvalita zvuku. Mali by ste si zabezpečiť nejaké bezdrôtové slúchadlá, najmä ak vyučujete s hudbou, pretože budete ďaleko od mikrofónu počítača.

 

Uistite sa, že ste aktivovali zdieľanie zvuku v nástroji, ktorý používate, aby ste zvýšili kvalitu zvuku. Aby ste sa vyhli zvukom v pozadí, je lepšie, ak si vaši klienti/študenti stlmia počas hodiny mikrofón a zapnú ho na jej konci, aby mohli zdieľať komentáre, spätnú väzbu, pocity atď. Existuje množstvo bezplatných aplikácií a softvéru, ktoré sú užitočné na vedenie synchrónnych online lekcií, ale najpoužívanejším bol v poslednej dobe Zoom. Zoom je možné použiť na prenosných počítačoch, stolných počítačoch, tabletoch, smartfónoch a dokonca aj stolných telefónoch, čo študentom poskytuje mnoho spôsobov, ako získať prístup k vašej hodine.

Tu je rýchly sprievodca k Zoom: (Bezplatné online školiace webináre Zoom, https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/360029527911-Free-online-Zoom-training-webinars)

 

 

 

 

Efektívna online komunikácia. Praktické kroky pre online zviditeľnenie vášho športového podniku.

Dizajn webovej stránky pre vaše podnikanie v športe Klikni a prečítaj  

Začnime jednoduchými vecami: mať webovú stránku je synonymom profesionality. Ľudia to budú interpretovať ako pozitívny signál. Znie to hlúpo, ale všetci máme tendenciu súdiť knihu podľa obalu. A ak má športový podnik webovú stránku a pekný, graficky pôsobivý dizajn, máme tendenciu venovať tomu väčšiu pozornosť. Ak to chcete urobiť sami, WordPress môže byť pre vás užitočným riešením.

 

WordPress (https://wordpress.com/)  ije online redakčný systém, ktorý umožňuje vytvárať a upravovať webovú stránku, blog. Nižšie je uvedený krátky návod (https://www.wpbeginner.com/), ako vytvoriť našu webovú stránku pomocou WordPress. Aby sme to zhrnuli, vytvorili sme nasledujúce kroky:

  1. Vyberte si hostingovú službu. Porovnajte rôzne balíčky služieb a ponuky a vyberte si ten, ktorý najlepšie vyhovuje vášmu projektu.

Aby hosting mohol využívať funkcie webového prístupu cez prehliadač, musí byť priradený k doméne. Doména je jedinečný názov pridelený webovej stránke, takže ju môže nájsť každý používateľ.

  1. Nainštalujte si WordPress. Väčšina hostingov vám umožní nainštalovať WordPress automaticky. Prejdite na ovládací panel servera a nájdete možnosť automatickej inštalácie. V prípade, že ho nemôžete nainštalovať automaticky, môžete si ho stiahnuť z Wordpress.org, prejdite do správcu súborov vášho hostingu a vyberte doménu, kam ho chcete nainštalovať.
  2. Vytvorte databázu. To vám umožní uložiť obsah, informácie, prístupy... Prejdite na panel správy hostingu, MySQL, Databázy. Vyberte názov pre túto databázu.
  3. Vytvorte používateľa a pridajte ho do databázy. Udeľte mu všetky povolenia a priraďte mu bezpečné meno a heslo. Prejdite na „pridať používateľa do databázy“ a prepojte ho. Zadajte adresu URL svojej domény spolu s „/wp-admin“. Vyplňte polia a potom zadajte používateľské meno a heslo.
  4. WordPress je teraz plne nainštalovaný! V bočnom paneli budete mať možnosti publikovania, šablóny, informácie... Preskúmajte tento panel a všetky jeho možnosti. Existujú doplnky, ktoré pridávajú na našu webovú stránku ďalšie funkcie. WooCommerce vám napríklad umožňuje založiť si malý internetový obchod s produktmi.

Nezabudnite uviesť logotyp alebo akýkoľvek prvok, ktorý umožňuje rozpoznať váš podnik (firemné farby, motto…).

Firemná identitaKlikni a prečítaj  

Nasledovaním týchto krokov si vytvoríte predstavu o vzhľade, ktorý bude mať váš web. Tu je niekoľko tipov pre firemnú identitu:

- Krok 1: Brainstorming a myšlienková mapa sú veľmi užitočné nástroje na plánovanie vašej vizuálnej identity. Skúste sa inšpirovať športovými webmi alebo logami, ktoré sa vám páčia. Urobte si prieskum a zistite, ako funguje ich dizajn a čo sa vám na nich páči.

 

 

- Krok 2: Urobte si poznámky o informáciách, ktoré ste zhromaždili pri návšteve webovej stránky, ktorá sa vám páčila: názov, sekcie, obsah, kľúčové slová, spolupracovník, stránka s posudkami…

- Krok 3: Pri ďalšom rozvíjaní nápadu o vašej webstránke použite svetlé farby pozadia a tmavé farby, ktoré s ním kontrastujú. Nepoužívajte nadmerné množstvo fontov, ikon alebo obrázkov a uistite sa, že používate obrázky vysokej kvality. Urobte všetky strany homogénne, v rovnakej grafickej línii pre profesionálnejší vzhľad. Responzívny dizajn je nevyhnutný na to, aby ste sa dostali k čo najväčšiemu počtu používateľov.

 

 

 

Existuje množstvo bezplatných zdrojov a nástrojov, ktoré nám môžu pomôcť navrhnúť našu značku a firemný imidž. Toto sú najbežnejšie a najpoužívanejšie:

 

  • Logo Maker (https://www.logomaker.com/): Umožňuje vám jednoducho vytvoriť si vlastný bezplatný logotyp. Aplikácia nevyžaduje identifikáciu a umožňuje ukladať vo formáte png, čo uľahčuje proces manipulácie s obrázkami.
  • Freepik (https://www.freepik.com/): Freepik je bezplatná banka obrázkov, ktorá ponúka viac ako 10 miliónov vizuálnych zdrojov. Môžete použiť rôzne ilustrácie, fotografie, vektory... Vylepšiť vašu značku obrázkami nebolo nikdy také jednoduché.
  • Canva (https://www.canva.com/): Táto webová stránka o grafickom dizajne a kompozícii obrázkov ponúka nástroje na vytváranie vlastných návrhov, vďaka ktorým môžete dosiahnuť profesionálne výsledky.

 

Efektívna komunikácia cez fitness četové skupiny, online a nahrané hodinyKlikni a prečítaj  

Skontrolujte svoje internetové pripojenie

Po prvé, aj keď to možno znie ako základný tip, online komunikácia úplne závisí od toho, či budete mať po celý čas dobré pripojenie. Či už ide o váš laptop, mikrofón alebo internetové pripojenie – snažte sa a neberte tieto veci ako samozrejmosť – rýchlo opravte malé problémy, namiesto toho, aby ste čakali, kým veci vybuchnú.

Načasovanie chatu

Vytvorenie skupinového chatu môže byť skvelým podporným nástrojom, ktorý sa dá implementovať do vašej tréningovej rutiny v rámci vašich hodín. Zamyslite sa však nad tým, ako, kedy a kde chcete umožniť klientom/študentom zapojiť sa do chatu. Vyhovujú vám napríklad komentáre v chate počas online hodiny alebo len v určitých chvíľach? Môžete študentom umožniť nepretržité používanie chatu alebo môžete podporiť jeho používanie vo vyhradených časoch, možno na konci vašej hodiny, aby ste dostali spätnú väzbu a zdieľali komentáre.

 

Neverbálna spätná väzba

Aktivujte si pre svoje stretnutia funkciu neverbálnej spätnej väzby, aby ste umožnili sledovateľom/študentom komunikovať s vami bez prerušenia hodiny. Pravidelne kontrolujte reakcie študentov, aby ste riešili akúkoľvek neverbálnu spätnú väzbu. Táto funkcia vám tiež umožňuje spravovať verbálnu spätnú väzbu, pretože môžete študentov poučiť, aby použili funkciu „palec hore“ na označenie, kedy sú všetci pripravení začať lekciu. Nezabudnite, že všetci by mali mať stíšené mikrofóny, kým nedokončíte hodinu, aby ste predišli hluku na pozadí.                                                                                                                                                  

 

 

Podporujte zmysel pre komunitu

Pocit prítomnosti a komunity sa zvýši, keď každý ukáže cez webovú kameru svoju tvár. Študenti alebo vaši sledovatelia vo všeobecnosti budú s väčšou pravdepodobnosťou venovať pozornosť, ak vedia, že sú na kamere. Na začiatku a na konci vašej hodiny môžete tiež prepnúť do zobrazenia Galéria (toto je zobrazenie, kde sú všetci súčasne viditeľní). Na konci hodiny, ak to vaši študenti dovolia a mohlo by sa im to páčiť, môžete odfotiť zobrazenie galérie a zverejniť ju na Facebooku/Instagrame (osobný profil alebo – lepšie – profesionálny) alebo webovej stránke a označiť ich, aby ste podporili ich začlenenie a účasť na vašej aktivite.

 

Berte do úvahy aj iné časové pásma (v prípade medzinárodnej verejnosti)

Absolvovanie online kurzov v inom časovom pásme sa môže zdať ako dosť veľká výzva, najmä ak musíte hodinu viesť v reálnom čase. Timezone.io vám umožňuje sledovať miestny čas vašich klientov a pomôže vám naplánovať si hodinu na vhodný čas pre všetkých. Tento nástroj sa ľahko používa: jednoducho vložte svojho klienta/študentov a ich pridružené mestá na webovú stránku (https://timezone.io/), aby ste získali jasný prehľad o ich miestnych časoch. Táto stránka ponúka skutočne užitočné vizuálne rozhranie.

 



Použité zdroje

https://www.entrepreneur.com/article/248347

https://www.nonplagiarismgenerator.com/

https://explore.zoom.us/

https://www.business.gov.au/Marketing/Online-presence/Social-media-for-business

https://innovationmanagement.se/2017/12/08/innovative-web-design-elements-that-will-improve-your-business-website/

https://www.agency97.com/blog/8-creative-and-innovative-ways-to-inform-and-improve-your-websites-content/

https://www.boardofinnovation.com/blog/100-sources-that-every-innovation-professional-should-know-about/

https://www.wordstream.com/search-engine-marketin

https://www.sportanddev.org/

https://harvard.service-now.com/

https://students.ubc.ca/

https://www.bluehost.com




Súvisiaci tréningový materiál



Súvisiace pojmy

  • Nastavenia videa:
    spôsoby, akými sú videá usporiadané alebo zorganizované
  • WordPress:
    je to online redakčný systém, ktorý umožňuje vytvárať a upravovať webstránku alebo blog.
  • Neverbálna spätná väzba:
    Nastavenie neverbálnej spätnej väzby umožňuje účastníkom online tréningovej hodiny používať ikony na komunikáciu s hostiteľom stretnutia a účastníkmi bez toho, aby rušili hodinu.
  • Názov domény:
    Doména je jedinečný názov priradený webovej stránke, takže ju môže nájsť každý používateľ.
  • Firemná identita:
    je to vizuálna identita značky.
  • Pozri všetko


Partneri

portfolio img
portfolio img
portfolio img
portfolio img
portfolio img
portfolio img
portfolio img
portfolio img