Financije, ekonomija, financijski plan, poslovna ideja
Ciljevi
• Spoznaja financijskog planiranja • Spoznaja temeljnih financijskih pojmova • Spoznaja procjene rashoda • Spoznaja procjene prihoda • Razumijevanje financijskog plana i izrada financijskog plana • Razumijevanje mogućih izvora financiranja i prikupljanja sredstava • Prezentiranje vlastite poslovne ideje investitorima
OSNOVNO PREDVIĐANJE TROŠKOVA
Osobni proračun za preživljavanjeKlikni za čitanje
Nakon što sportaš završi svoju sportsku karijeru i želi saznati može li si priuštiti pokretanje vlastitog posla (i može li tvrtka pokriti svoje troškove), mora izračunati svoj proračun za preživljavanje. To je iznos koji budući poduzetnik treba da pokrije svoje osobne troškove, ne računajući priljev novca iz drugih izvora osim njegovog obrta/poduzeća sljedećih 12 mjeseci. Neto rezultat predstavlja iznos koji će morati zaraditi poslom. Prvo mora napraviti izračune za kućanstvo.
Važno je da budući poduzetnici:
• Budu iskreni prema sebi i ne podcjenjuju troškove
• U izračun uključe "luksuzne" troškove (izlasci, putovanja, restorani)
OSOBNI PRORAČUN (OSOBNI TROŠKOVI)
UKUPNO
TROŠKOVI STANOVANJA (STANARINA, KREDIT)
REŽIJSKI TROŠKOVI (VODA, STRUJA, OTPAD…)
HRANA
TROŠKOVI ODRŽAVANJA KUĆANSTVA
TROŠKOVI OSIGURANJA (OSOBNI I IMOVINSKI)
TROŠKOVI TELEFONA (ZA OSOBNU UPORABU)
ODJEĆA, OBUĆA
TROŠKOVI TELEVIZIJE I INTERNETA
IZLASCI (HRANA I PIĆE, KINO, KAZALIŠTE, SPORTSKA DOGAĐANJA)
Troškovi pokretanja poduzeća predstavljaju iznos koji je potreban budućim poduzetnicima prije pokretanja posla. Troškovi pokretanja poduzeća mogu uključivati potrebnu imovinu, opremu, alate i strojeve, prijevoz, osiguranja, troškove obuke te marketing i oglašavanje. Troškove pokretanja poslovanja možemo podijeliti na: fiksne i varijabilne troškove
Fiksni troškovi: troškovi koje budući poduzetnik ima i ne ovise o proizvedenim proizvodima ili pruženim uslugama
Varijabilni troškovi: troškovi izravno povezani s poslovanjem
Najvažnije pitanje koje si budući poduzetnik treba postaviti je:
Koliko novca moram uložiti da bih pokrenuo vlastiti posao?
TROŠKOVI PODUZEĆA
POČETNI INVENTAR
ZAKUP
TROŠKOVI INSTALACIJA U UREDSKI PROSTOR (PLIN, STRUJA, VODA)
TROŠKOVI INTERNETA I TELEFONA
ODRŽAVANJE IMOVINE I OPREME (OBNOVA)
OSIGURANJE
POŠTARINA I PISAĆI PRIBOR (MEMORANDUMI, PDSJETNICE)
Upoznavanje s osnovnim financijskim pojmovima - Prihodi / Rashodi, Primici / Izdaci, Dobit / Gubitak / Financijski rezultat Klikni za čitanje
Financijski plan je plan potrošnje poslovanja na temelju prihoda i rashoda za određeno razdoblje (mjesec, kvartal, godinu). Identificira raspoloživi kapital, procjenjuje potrošnju i pomaže predvidjeti prihod. To je pomoć u planiranju poslovnih aktivnosti i služi za postavljanje financijskih ciljeva. Sastavni dijelovi financijskog plana jesu: Procijenjeni prihod, Fiksni trošak, Varijabilni trošak, Jednokratni trošak, Novčani tok, Planirani financijski rezultat.
Prilikom pokretanja novog posla, izrada vašeg prvog financijskog plana mogla bi biti izazov, ali to je dobro iskustvo učenja i dobar način za razumijevanje vašeg poslovanja. U nastavku navode se osnovne komponente takvog plana.
1. Procijenjeni prihod
To je novac koji očekujete da ćete zaraditi prodajom robe i usluga. Dvije su glavne komponente procijenjenog prihoda: predviđanje prodaje i procijenjeni trošak prodane robe ili pruženih usluga. Važno je biti realističan kako bi se izbjeglo precjenjivanje prihoda.
2. Fiksni trošak
Kada vaša tvrtka redovito plaća isti iznos za određeni trošak, to je fiksni trošak. Neki primjeri fiksnih troškova su zakup zgrade, komunalne naknade, plaće zaposlenika, internetske usluge, računovodstvene usluge i premije osiguranja. Uključivanje ovih troškova u financijski plan važno je kako biste mogli izdvojiti točan iznos novca potreban za njihovo podmirenje.
3. Varijabilni troškovi
To su troškovi robe ili usluga koji mogu varirati ovisno o vašem poslovnom uspjehu. Na primjer, pretpostavimo da imate proizvod na tržištu koji postaje sve popularniji. Sljedeća stvar koju biste željeli učiniti je proizvesti više tog proizvoda. Troškovi sirovina potrebnih za proizvodnju, distribucijski kanali koji se koriste za opskrbu proizvoda i radna snaga u proizvodnji mijenjat će se kako povećavate proizvodnju, pa će se svi oni smatrati varijabilnim troškovima.
4. Jednokratni troškovi
To su jednokratni, neočekivani troškovi koji bi mogli nastati prilikom vašeg poslovanja u bilo kojoj godini. Budući da je navedene troškove teško predvidjeti, ne postoji poseban način za njihovu procjenu. Ali pametno je odvojiti nešto novca u slučaju nastupa takvih troškova.
5. Novčani tijek
Sistematizirani prikaz primitaka i izdataka novca u određenom vremenskom razdoblju. Primitak podrazumijeva priljev novca od prodane robe ili obavljene usluge koji nastaje u trenutku primitka novca na žiroračun. Izdatak podrazumijeva odljev novca od nabavljene robe ili naručene usluge koji nastaje u trenutku odljeva novca sa žiroračuna.
6. Planirani rezultat poslovanja
Posljednja komponenta financijskog plana je brojka do koje dolazite oduzimanjem procijenjenih troškova od prihoda.
Izrada vlastitog financijskog planaKlikni za čitanje
Financijski je plan mapa puta vašeg poslovanja. Pomaže vam predvidjeti tok novca, identificirati područja koja je potrebno poboljšati i nesmetano voditi svoje poslovanje. Uspješne tvrtke ulažu mnogo vremena i truda u realno financijsko planiranje jer je to učinkovit način praćenja koliko je poduzeće postiglo svoje ciljeve. Stoga budite realni i vi u vašoj procjeni!
Izrada financijskog plana može biti velik izazov za nove tvrtke jer ne postoje prethodne brojke, ali s nekim procjenama koje se temelje na učinku konkurenata i razumijevanju komponenti plana može se dovršiti prvi financijski plan i imati dobru mapu puta za buduće. Stoga, istražite konkurenciju!
Pogledajte videozapis 5 razloga zašto Vam je financijski plan potreban:
Popunite tablicu planiranih prihoda i rashoda!
OPIS
IZNOS
PROCIJENJENI PRIHODI
Prihodi od prodaje proizvoda i/ili obavljenih usluga
Prihodi od potpora, subvencija, dotacija
Dodaj ostale prihode
UKUPNI PRIHODI
FIKSNI TROŠKOVI
Zakup poslovnog prostora
Plaće zaposlenika
Plin/struja/voda
Telefon / Internet
Poštarina i uredski materijal
Naknada za stručne usluge
Bankovne naknade / kamate
Dodaj ostale troškove
II. A UKUPNO FIKSNI TROŠKOVI
VARIJABILNI TROŠKOVI
Troškovi sirovina i materijala
Troškovi energije nastali povećanjem proizvodnje
Troškovi rada nastali povećanjem proizvodnje
Dodaj ostale troškove
II. B UKUPNO VARIJABILNI TROŠKOVI
JEDNOKRATNI TROŠKOVI
Dodaj jednokratne neočekivane troškove
II. C UKUPNO JEDNOKRATNI TROŠKOVI
II. RASHODI UKUPNO (II. A + II. B + II. C)
FINANCIJSKI REZULTAT (PRIHODI – RASHODI (I.-II.))
Zasigurno je bitno u financijski plan uvrstiti i sistematizirani prikaz primitaka i izdataka novca odnosno novčani tijek. Stoga je potrebno utvrditi razliku između prihoda i primitaka te rashoda i izdataka.
Koja je razlika između prihoda i primitka? Prihod je vrijednost prodane robe ili obavljene usluge koja nastaje u trenutku kada je roba prodana ili usluga obavljena. Primitak je priljev novca od prodane robe ili obavljene usluge koji nastaje u trenutku primitka novca na žiroračun. Znači, osnovna je razlika trenutak, i ne moraju nastati u istom trenutku.
Koja je razlika između rashoda i izdatka? Rashod je svako trošenje koje je vezano za obavljanje djelatnosti. Izdatak je odljev novca od nabavljene robe ili naručene usluge koji nastaje u trenutku odljeva novca sa žiroračuna. Znači, osnovna je razlika trenutak, i ne moraju nastati u istom trenutku.
Pogledajte video o novčanom tijeku: https://www.investopedia.com/terms/o/operatingcashflow.asp
Izradite novčani tijek!
Procjena naplate od fakturirane robe ili usluge (primitci)
Mjesec naplate
Iznos
mjesec
mjesec
mjesec
mjesec
mjesec
mjesec
Vodite računa o gore navedenim troškovima te odredite mjesečne iznose troškova.
Naziv troška
Mjesečni iznos
Plaće zaposlenika
Zakup
Telefon i Internet
Poštarina i uredski materijal
Naknada za stručne usluge
Bankovne naknade
Popunite tablicu novčanog tijeka
OPIS
Prije početka poslovanja
1.mj
2.mj
3.mj
4.mj
5.mj
6.mj
1.PRIMICI
Naplaćena prodaja
Temeljni kapital
Ostali prihodi – potpore…
1.UKUPNI PRIMICI
2.IZDACI
2.1.Varijabilni troškovi
Materijal/zalihe
Plaće zaposlenika
Ostalo
2.1.Ukupno varijabilni troškovi
2.2.Fiksni troškovi
Naknada za osnivanje poduzeća
Plaće zaposlenika
Zakup
Telefon i Internet
Poštarina i uredski materijal
Naknada za stručne usluge
Bankovne naknade
Promidžba i marketing
Osiguranje
2.2.Ukupno fiksni troškovi
2.3.Osobni proračun za preživljavanje (tablica na početku)
Mogući načini financiranja i prikupljanja sredstava: vlastiti novac, obitelj i prijatelji, crowdfunding, anđeli investitori, banke / kreditne linije, potporeKlikni za čitanje
Koji su mogući načini financiranja i prikupljanja sredstava?
VLASTITI NOVAC - ako je budući poduzetnik prije početka poslovanja uložilo značajan iznos u svoje poslovanje kupnjom opreme i slično, navedeno ulaganje treba zabilježiti u poslovnim knjigama
OBITELJ I PRIJATELJI - budućem poduzetniku mogu pomoći obitelj i prijatelji posudbom ili ulaganjem u posao
CROWDFUNDING - ovo je izvrstan alat za dobivanje sredstava za pokretanje vašeg poslovanja kroz skupine malih investitora s manje ograničenja. Dostupne su mnoge platforme za crowdfunding kao što su kickstarter.com, indiegogo.com, funderbeam.com, crowdcube.com
Crowfunding u sportu: https://makeachamp.com/, https://www.impactguru.com/sports-crowdfunding revolucioniranje sponzorstva u sportu; za poduzetnike čije su aktivnosti vezane uz organiziranje sportskih aktivnosti, zastupanje sportaša… kao što je glavna djelatnost tvrtke Sportspot – više detalja možete pronaći u Endurance Case Study Finland Sportspot ili Sonogrupa d.o.o. – više detalja možete pronaći u Endurance Case Study Croatia Sonogrupa d.o.o.)
ANĐELI INVESTITORI - u fazi u kojoj budući poduzetnik predviđa solidne prihode može pristupiti anđelima investitorima koji kao pojedinci ili skupine pojedinaca mogu osigurati kapital za pokretanje njegova poslovanja u zamjenu za vlasništvo ili udio u kapitalu
BANKE / KREDITNE LINIJE – banka budućem poduzetniku može odobriti prekoračenje po računu koje se ne bi trebalo koristiti za financiranje ili kupnju opreme ili poslovnog prostora, već bi trebalo služiti za pokrivanje bilo kakvih troškova obrtnog kapitala. Zato se prekoračenje po računu obično daje na određeni rok, a budući poduzetnik treba pažljivo pratiti svoje svakodnevne financijske potrebe.
Može se koristiti i zajam banke za kupnju kapitalne opreme, poslovnog prostora, te manje za obrtni kapital. Zajam se smatra dugoročnim ulaganjem u poslovanje, otplaćuje se mjesečnim dogovorenim rokovima otplate i na njega se plaća kamata u razdoblju otplate te naknada za obradu kreditnog zahtjeva
BESPOVRATNA SREDSTVA (POTPORE DRŽAVE, GRADA, OPĆINE) – određene države, gradovi i općine imaju programe za pomoć poduzetnicima kojima se mogu sufinancirati troškovi opreme, poslovnog prostora, doprinosa, marketinga ili dodjeljuju sredstva za samozapošljavanja. Ovaj izvor financiranja nije standardiziran te ovisi od države, grada, općine.
Predstavljanje poslovne ideje investitorima / bankamaKlikni za čitanje
Predstavljanje poslovne ideje investitorima/bankama jest prenošenje informacija i ono mora biti jasno i jednostavno strukturirano ovisno o tome kome se poduzetnik predstavlja i na koji način. U ovom predstavljanju naglasak je na informacijama na temelju kojih investitori trebaju donijeti odluku o investiciji. Ono može biti u obliku prezentacije ili pisanom obliku, opisuje poduzetnika i daje detaljan pregled poslovanja poduzetnika.
Ključni dijelovi:
• Problem, rješavanje navedenog problema i dodana vrijednost
• Misija i vizija
• Veličina tržišta i tržišne prilike
• Poslovni model i financijske projekcije
• Strategija izlaska na tržište i planirani tržišni udjel
• Članovi tima, njihove kvalifikacije i motivacija
• Plan namjene investiranog novca unutar vremenskog okvira
Zadatak: napravite prezentaciju poslovne ideje prema investitoru u ppt. formatu
Vodite računa da investitoru predstavite poslovnu ideju i odgovorite na značajno pitanje: zašto baš investitori trebaju uložiti novac u realizaciju Vaše ideje? Uzmite u obzir da prenesete važne informacije (vodite se ključnim dijelovima navedenim gore), te da prezentacija bude jasna i pažljivo strukturirana.
Proračun za preživljavanje : iznos koji budući poduzetnik treba da pokrije svoje osobne troškove, ne računajući priljev novca iz drugih izvora osim njegovog obrta/poduzeća sljedećih 12 mjeseci. Troškovi pokretanja poduzeća predstavljaju iznos koji je potreban budućim poduzetnicima prije pokretanja posla.
Troškove pokretanja poslovanja možemo podijeliti na: : fiksne i varijabilne troškove. Fiksni troškovi: troškovi koje budući poduzetnik ima i ne ovise o proizvedenim proizvodima ili pruženim uslugama. Varijabilni troškovi: troškovi izravno povezani s poslovanjem.
Financijski plan: je plan potrošnje poslovanja na temelju prihoda i rashoda za određeno razdoblje (mjesec, kvartal, godinu). Identificira raspoloživi kapital, procjenjuje potrošnju i pomaže predvidjeti prihod. To je pomoć u planiranju poslovnih aktivnosti i služi za postavljanje financijskih ciljeva.
Sastavni dijelovi financijskog plana jesu: Procijenjeni prihod, Fiksni trošak, Varijabilni trošak, Jednokratni trošak, Novčani tok, Planirani financijski rezultat.
Financiranja i prikupljanja sredstava : Mogući načini financiranja i prikupljanja sredstava jesu vlastiti novac, obitelj i prijatelji, crowdfunding, anđeli investitori, banke / kreditne linije, potpore.